خرید شارژ آنلاین

دانلود تلگرام ، دانلود کلش آف کلنز ، دانلود کلش رویال ، دانلود بازی اندروید ، دانلود نرم افزار اندروید ، دانلود نرم افزار ، دانلود

تبليغات شما در سپید دانلود
سپید دانلود تبلیغات در سپید دانلود تبلیغات در سپید دانلود تبلیغات در سپید دانلود سپید دانلود

با نور لامپ بالای سرتان به اینترنت متصل شوید

با نور لامپ بالای سرتان به اینترنت متصل شوید

Light lamp above your head connect to the Internet

با نور لامپ بالای سرتان به اینترنت متصل شوید

تصور کنید که تمام نورهایی که در اطراف خود می بینید، شمارا به اینترنت متصل کند، آن هم با سرعت و قابلیت های فوق العاده، با این تصور حتی تیرهای چراغ برق ، چراغ های راهنمایی ، و میلیارد ها منبع نور در دنیا، منبع اتصال به اینترنت خواهد بود.

آیا میدانید در سراسر دنیا ۱٫۴ میلیون دکل رادیویی وجود دارد و بیش از ۵ میلیارد دستگاه تلفن همراه در جهان فعالند، در ماه بیش از ۶۰۰ ترابایت اطلاعات بین دکل ها و موبایل ها رد و بدل میشود. این یعنی عددی بسیار بزرگ که برابر با ۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ بایت است.

ما میدانیم که ارتباط بیسیم به یک امکان فراگیر مبدل شده است درست مثل آب و برق که در زندگی روزمره استفاده میکنیم، خیلی وقت ها در موقعیت هایی با دلایلی موجه از ما درخواست میشود که تلفن همراهمان را خاموش کنیم با اینکه به آن شاید نیاز داشته باشیم.

این ها سخنان هارالدهاس است که درباره ایده نسبتا عملی شده خود صحبت میکند. او در ادامه می گوید:

یکی از موضوعات بحث ظرفیت است، ما از روش امواج الکترومغناطیسی اطلاعات را انتقال میدهیم با امواج رادیویی، که بسیار هم محدود هستند، به سختی در دسترس قرار میگیرند و گران قیمت اند با اینکه بازه کوچکی را در اختیار ما قرار میدهند.

موضوع بعدی دکل های رادیویی یا مخابراتی اند که مقدار زیادی انرژی مصرف میکنند، جالب اینجاست که این انرژی صرف خنک کردن ایستگاه میشود. بهتر است بدانید که راندمان این ایستگاهها نسبت به انرژی مصرفی شان فقط ۵ درصد است.

نویز و امنیت دیگر موضوعاتی هستند که باید به آنها اشاره کرد، امواج باعث میشود که در شرایطی از ما درخواست کنند تلفن همراهمان را خاموش کنیم. این امواج از دیوار رد میشوند و امکان قطع ارتباط بالا دارند و دیگران نیز میتوانند از شبکه ما استفاده کنند، البته اگر قصد اینکار را داشته باشند. اینها دلایل مهمی اند.

و اما نور

ما ۱۴ میلیارد لامپ روشنایی در دنیا داریم، با توجه به در نظر گرفتن این که خود نور نیز از طیف های الکترومغناطیسی تشکیل شده است. این طیفها اعم از امواج گاما که بسیار خطرناک اند، اشعه ایکس که در بیمارستانها قابل استفاده اند، اشعه ماورا بنفش که میتواند برای یک پوست برنزه مناسب باشد ولی در حالت عادی مضر است، مادون قرمز که به جهت مقررات ایمنی و حفاظت از چشم فقط ازتوان پاییم آن استفاده میشود، امواج رادیویی هم که ذکر شد و در میان همه اینها نور مرئی در طیف های مغناطیسی وجود دارد همان نور است که از میلیون ها سال پیش وجود داشته در واقع خیلی قبل از انسان.

نور به دلایل خصوصیات ذاتی حتی زندگی را به وجود آورده و بسیار ایمن است، آیا این عالی نیست که در مخابرات بیسیم از آن استفاده شود؟

طیف نور مرئی در مقایسه با امواج رادیویی سایزی ۱۰۰۰۰برابر بیشتر از امواج رادیویی دارد. بسیار قابل دسترس نیز هست. حال به این توجه کنید ۱٫۴ میلیون ایستگاه مخابراتی با هزینه بسیار بالا و راندمان ۵% را کنار بگذارید و در ۱۰,۰۰۰ ضرب کنید میشود ۱۴ میلیارد، دقیقا به تعداد لامپ های روشنایی جهان، پس زیر ساخت مناسبی برای شروع کار وجود دارد. اما سوال اینجاست آیا میشود از آن برای مخابرات استفاده کنیم؟ پاسخ بلی است، فقط کافیست لامپهای رشته ای و فلورسنت را با LED تعویض کنیم، زیرا که ال ای دی الکترونیکی و یک نیمه هادی است و دارای یک ویژگی فوق العاده است، به راحتی میتوان شدت نور آن را به سرعت تغییر داد از سرعت روشن و خاموش شدن بالایی نیز برخوردار است، بگذارید ساده بگوییم به کنترل از راه دور تلویزیون خانه توجه کرده اید نزدیک ترین همسایه به نور مرئی است که دارای یک LED فرو سرخ است، اساسا با فشردن کلید روی کنترل آن LED سوییچ میشود و سیگنالی بسیار ساده با سرعت پایین انتقال داده میشود . اما تکنولوژی جدید میگوید لامپ های روشنایی اگر جایگزین لامپ های کنترل از راه دور شوند میتوان هزاران جریان داده را به صورت موازی با سرعت های بالا منتقل کرد. این تکنولوژِ SIM OFDM نام دارد که در آن منبع نور به انتقال دهنده ی داده تبدیل میشود، این تکنولوژِ یک میکرو چیپ است که روی لامپهای ال ای دی نصب شده و انتقال داده را از طریق نور انجام میدهد، این نوع انتقال داده امن است زیرا نور از دیوار عبور نمیکند پس کسی در آن سوی دیوار نمیتواند داده های مارا بخواند، داده فقط جایی هست که نور باشد، محیط های ذاتا ایمن مانند نیروگاه ها که درآن استفاده از ارتباطات رادیویی خطرناک است زیرا ایجاد جرقه و در نهایت انفجار میکند استفاده از نور کاملا امن است.
یکی از سوالاتی که پیش می آید این است که آیا نور همیشه باید در دسترس باید تا کارکند؟ جواب مثبت است ولی میتوان نور را کم کرد تا درجه ای که به نظر خاموش میرسد ضمن اینکه اگر به دور و برتان نگاه کنید همه جا نور هست ، موضوع دیگری که پیش رو است ظرفیت است با این تکنولوژی دیگر ظرفیت مهم نیست بلکه بازدهی مهم است زیرا ما ۱۰,۰۰۰ برابر بیشتر ظرفیت داریم، مسیر این داده ها از طریق روشنایی است، فراموش نشود که این سیستم در درجه اول یک دستگاه روشنایی است و اگر محاسبات تولید و مصرف انرژی را انجام دهید، متوجه میشوید که انتقال اطلاعات کاملا مجانی تمام میشود اگر تمام دنیا از این لامپهای ال ای دی استفاده کنند صدها نیروگاه قدرت صرفه جویی پیدا خواهند کرد. احتمالا در آینده ای نزدیک شاهد کاربرد های فراوان این تکنولوژی خواهیم بود.

با نور لامپ بالای سرتان به اینترنت متصل شوید

در تلفن های همراه، به نور فلاش ال ای دی خود نگاه کنید به تنهایی یک منبع بالقوه نور و انتقال داده سرعت بالا خواهد بود، در خیابان ها برا یکنترل ترافیک زیرا ماشین ها دارای چراغ جلو و عقب LED هستند پس میتوانند براحتی باهم مخابره کنند و از تصادف جلوگیری کنند، میلیون ها تیر چراع برق در اقصی نقاط جهان وجود دارند که هرکدام میتواند نقطه دسترسی به اطلاعات به صورت مجانی باشد که به ان Li-Fi نیز گفته میشود.

پس تنها کاری که باید انجام داد این است که یک میکرو چیپ روی دستگاه روشنایی خود قرار دهیم تا به زندگی آنلاین دسترسی پیدا کنیم.  ایت اتفاق در آینده ۱۴ میلیارد Li-Fi را به همراه خواهد داشت که تکنولوژی سبزتر ، تمیزتر و حتی روشن تر خواهد بود.

دیگر مهم نخواهد بود ، که مودم آنتن بدهد یا نه…. کافی است زیر نور باشید، چراغ مطالعه اتاقتان ، یا لامپ آشپزخانه، یا حتی در کوچه و خیابان

HARALD HAAS
در سال ۲۰۱۱ برای اولین بار ، هارالد هاس استاد دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند دستگاهی را نشان میدهد که لامپ روشنایی است و در عین حال دقیقا توانایی انجام انتقال اطلاعات را دارد. با سوسو زدن هایی در نور یک LED ، تغییری که با سرعتی فرای تشخیص چشم انسان انجام میشود، او قادر خواهد بود که میزان اطلاعاتی بسیار بیشتر از دکل های مخابراتی را منتقل کند و این در حالی است که انتقال اطلاعات بسیار بهینه تر ، ایمن تر و گسترده تر خواهد بود.

Processing your request, Please wait....
دسته بندي :آموزش, فناوری


ارسال دیدگاه

قبل از نوشتن دیدگاه به نکات زیر توجه کنید:
    » نظراتی که با تایپ فارسی نباشند تایید نخواهند شد
    » نظرات تبلیغاتی اسپم محسوب میشوند و IP شخص مسدود خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

*

code